رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت رضوانشهر عصر چهارشنبه در حاشیه مراسم رونمایی از این طرح نفیس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این فرش، ریزترین قالی بافته شده در این شهرستان می باشد که به مدت دو سال و نیم و توسط چهار نفر از بانوان هنرمند بافته شده است.
محسن آهنی افزود: مواد بکار رفته در این فرش نفیس طرح سالار قم افزون بر 140 کیلوگرم انواع نخ ابریشم است که بافت آن بیش از یک میلیارد و 500 میلیون ریال هزینه در بر داشته است.
وی گفت: از این میزان، مبلغ 500 میلیون ریال در قالب تسهیلات از محل طرح پشتیبانی قالی بافی، توسط صندوق کارآفرینی امید تأمین شده و در اختیار مجری طرح قرار گرفته است.
وی اندازه این فرش دستباف نفیس را سه در سه متر ذکر کرد و گفت: این فرش سه هزار و یکصد گره در یکصد رج دارد که در شرکت تعاونی کوثر رضوانشهر و تحت مدیریت رقیه پورنظر بافته شده است.
آهنی گفت: هم اکنون در سطح شهرستان رضوانشهر 600 قالیباف دارای کارت شناسایی قالیبافی و مهارت فنی از سازمان فنی و حرفه ای فعال که تعدادی از این افراد، دارای گواهینامه مشاغل خانگی هستند.
وی با اشاره به حمایت بیمه از قالیبافان این منطقه گفت: تنها 300 نفر از این افراد دارای بیمه تأمین اجتماعی می باشند و ما خواستار افزایش سهمیه شهرستان در بیمه تأمین اجتماعی در این حرفه هستیم.
در آئین رونمایی از این فرش نفیس دستباف، علاوه بر تعدادی از هنرمندان قالیباف، بخشدار، شهردار و سایر مسئولان اداره ها نیز حضور داشتند.
شهرستان رضوانشهر با حدود 80 هزار نفر جمعیت در 70 کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع شده است.
خبرنگار: مهرعلی گواهی** انتشاردهنده: امیرحسین کبیری